top of page

İllerimizdeki Şeflerimiz

ceren foto.jpeg

Ceren AYTAÇ - TUNCELİ

Bu projede bulunmaktaki amacım; müziğimize farklı bir soluk getirmek ve  güzel şehrimizde uzun vadeli bir koro alt yapısı oluşturulmasında ön ayak olup sürekliliğini saglamak.

1982 yılında Tunceli’de doğdu. İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümünde okudu. Lisede Hakkı Kıvrak, İlknur Ünal, Oğuz Özcan, Adnan Atalay ile çalıştı ve viyola ana çalgı eğitimi aldı. Lisede İzmir Devlet Operasında eğitimci Mustafa Bilge'nin yönetimindeki koroda korist olarak görev aldı. İstanbul’da Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Şan bölümünü başarıyla tamamladı. Üniversitede Mari Barsamyan, Aytaç Rıza, Guliyeva Ova Sunder, Serkan Otacıoğlu, Özcan Özbek, Sarper Özsan ile çalışmaları oldu. Yücel Elmas şefliğindeki okul korosunda 2001-2005 yılları arasında korist olarak görev aldı.  

Lise yıllarından itibaren birçok piyano konseri gerçekleştirdi. Üniversiteden sonra 2010 yılında, Viyana’da Serjiani Grubuyla birlikte 3 ay müzik yaptı. Yurda döndükten sonra Tunceli’de birçok okulda müzik öğretmeni olarak görev aldı ve özel derler verdi. 2017 yılından bu yana Tunceli Belediyesi Kültür Birimi’nde müzik öğretmenliğine devam etmektedir.

 

Sevil TEZEL - Gökçeada/ÇANAKKALE 

Hepimiz her bir turda yan yana dizilen iplikleriz. Kimse kimseden önde kimse kimseden yukarıda değil. Yan yanayız...

Koro birçok insan sesinin bir araya gelmesinden oluşur, birlikte hareket etmek en önemli unsurdur. Bunu hep birlikte yaşamak adına bu projede olmak istedim.

sevil tezel.JPG

1986 yılında Çanakkale’de doğdu. Müzik öğrenimine 9 yaşında piyano eğitimiyle başladı. 2000 yılında Çanakkale Hüseyin Akif Terzioğlu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne girdi. İlk keman eğitimini Rus eğitmen Zaretta Urşanova, ilk piyano eğitimini de Gül Uyanık tarafından aldı. Lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde  tamamladı. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı adı altında  çeşitli konserlerde yer aldı.

 

2009 yılında iş hayatına başlamakla birlikte, Bilfen Eğitim Kurumlarının Bahçeşehir, Halkalı ve Florya şubelerinde orkestra, bando, koro ve temel müzik derslerini yürüttü. Hakan Aysev ve Eda-Metin Özülkü çifti ile okul etkinliği kapsamında çeşitli konserlere katıldı. 

İTÜ Bakırköy İspirtohane Kültür ve Sanat Merkezi’nde piyano ve solfej eğitimi verdi. Orff eğitimine ilgisi olan hocamız “Orff Meets Kodaly” International Orff Schulwerk- Macaristan, International Orff-Schulwerk-Ukrayna ve İstanbul şehrinde yapılan Orff Kurslarını başarıyla tamamlayarak sertifikalar aldı. 2018 yılında MEB bağlı olarak ilk görev yeri olan Ağrı Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda Özel Eğitime ihtiyacı olan çocuklarla çalışmıştır. Şu an halen Çanakkale ili merkez ilçesine bağlı Çardak Ortaokulu’nda müzik öğretmenliğine devam etmektedir.

Emel foto.jpeg

Emel Funda ADALI - MARDİN

Kültür oluşumundaki süreci takip edebilmek, çevresel ve evrensel bilinci geliştirebilmek ve birlikte mutlu olmak için bu projedeyim.

1984 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Mimar Kemal İlköğretim Okulunda daha sonra ise Teğmen Kalmaz Ortaokulunda, ardından Liseyi Ankara Cumhuriyet Fen Lisesinde tamamladı. Henüz üçüncü sınıftayken öğretmeni Fahriye Polat sayesinde sesinin keşfiyle tanıştı ve bu vesileyle TRT Ankara Radyosu çok sesli çocuk korosu seçmelerine girdi. 

1992-1997 yılları arasında koristlik ve solistlik hayatı devam etti. 2000 ve 2002 yıllarında ise Orfeon Oda Korosu’nda Jazz ve Çok Sesli koristlik yaptı. Liseden mezun olunca Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Şan Anasanat dalında eğitim görmeye başladı. Üniversite üçüncü sınıfta iken Devlet Opera ve Balesinin Mersin’de açmış olduğu Korist Sanatçısı sınavını kazanarak profesyonel sanat hayatına adım attı. Dördüncü sınıf öğrencisi iken İtalyan Kültür Ajansı'nın Antalya’da Cavallaria Rusticana (Köylü Namusu) oyunundaki Lola rolü ile bu branşta İtalya’da eğitim, dil ve çalışma hakkına sahip oldu. İtalya’da bulunduğu yıllarda Antonio Marcenó ve Vincenzo La Scola ile ses çalıştı.

Türkiye’ye döndüğü 2012 yılında Çankaya Belediyesi 1000 Çocuk Korosu şefliğini yaptı ve pedagojik formasyon alarak 2014-2016 yılları arasında Mektebim Güzel Sanatlar Lisesinde Müzik Öğretmeni olarak görev aldı. 2017 Temmuz’da Müzik Öğretmeni olarak atanarak Mardin’de görev yapmaya başlamıştır ve hala Mardin Güzel Sanatlar Lisesinde görevini sürdürmektedir.

Serdar ALBAYRAK - Fındıklı/RİZE

Ülkemizde yok olmak üzere olan dillerin, o diller ile yaşayan kültürlerin ve ezgilerin yaşaması için başlatılmış bu projede ana dili Lazca olan ve yaşadığı kültürün gelişmesini, aynı zamandan bölgede çok sesli müzik ile ilgili farkındalık yaratılmasını sağlamak adına bu proje içerisinde yer almak istedim. Bir diğer sebep ise Boğaziçi Caz Korosu ve Masis Aram GÖZBEK'in bu proje içerisinde yer almasıdır. 

serdar.jpg

1976 Trabzon doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimimi Rize’nin Fındıklı ilçesinde tamamladı. Müzik eğitimini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümünde yaptı. 

1996 yılından bu yana profesyonel anlamda solist olarak sahne almaktadır.  2000 yılından bu yana devam ettiği Müzik Öğretmenliği görevinde, Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu semineri başarıyla tamamlaması sonucu B sınıfı jüri üyesi olarak devam etmektedir. 

Halen Pazar Fen Lisesinde müzik öğretmenliğine devam etmekte, aynı zamanda Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu şefliğini yürütmektedir.

gizem.jpg

Gizem BAYRAKTAROĞLU - Fındıklı/RİZE

Bu projenin müzikal anlamda gelişimime katkıları yanında, ilçemde güzel işlere imza atacak olmak ve değer katabilmek çok güzel...

1989 Pazar-Rize’de doğdu. İlk ve orta okul eğitimimi Ardeşen/ Işıklı Beldesinde tamamladıktan sonra Lise eğitimimi Fındıklı Lisesinde tamamladı. 2010 Yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi M.Y.O. Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun oldu. 

1995 yılından bu yana profesyonel  anlamda solist olarak sahne almaktadır. Kurulduğunda beri Fındıklı Belediyesi Kadın Korosunda korist ve yardımcı şef olarak görev almaktadır.

Sezgin SUNA - Antakya/HATAY

Koro, sadece insanların bir araya gelerek toplu olarak şarkı söylemesi değildir. Ses-söz-gönül-kültür birlikteliğidir. Her koristin kendinden kattığı bir şeylerin yanında koronun oluşturduğu kolektif yapıdan da payına düşeni alır. Koroda her birimiz, kendi sesimizi bir gökkuşağı ahengiyle dev bir insanın tek sesine dönüştürerek şarkı söyleriz.

sezgin suna.jpg

Sinop – Boyabat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1986 yılında 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümüne girdi. Ana dal şan öğrencisi olarak Yrd. Doç. Gülcihan Özkan ile çalıştı. Adnan Atalay’dan armoni ve kontrpuan dersleri aldı. 1987-1990 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Çoksesli Korosunda korist olarak Walter Strauss ile çalıştı. Yine aynı yıllar TRT İzmir Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosunda Caner Ruhselman ile çalıştı.

1990 yılında mezun olarak Aksaray ili Kılıçaslan Ortaokulunda müzik öğretmenliğine başladı. 1992 yılında öğretim görevliliği sınavını kazanarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümünde göreve başladı.

1993 yılında Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları ve Şan Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Prof. Çavdar Hacıev ile “Şan”, Prof. Yalçın Yüreğir ile “Armoni”, Doç. Natalie Çanturişvili ile “Eşlik ve Repertuvar” çalıştı, Prof. Dr. Fikret Çetik'den “Ses Sağlığı ve Korunması” derslerini aldı. 1998 yılında “Ses Eğitiminde Vokal Eğiticisinin Sesin Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalarının İncelenmesi” adlı teziyle yüksek lisansını tamamlayarak “Bilim Uzmanı” unvanını aldı.

Antakya, İskenderun, Adana, Mersin, Malatya, İzmir, Edirne, Denizli, Konya, Aksaray, Kıbrıs ve Çanakkale gibi birçok şehirde konserler verdi. Pek çok Radyo ve Televizyon programına katıldı. 1993 yılında Antakya ‘da yaşayan Rahibe Barbara Kallasch ile her yıl 28-30 Haziran tarihleri arasında “ St. Pierre Bayramı” nedeniyle yapılan “Mistik Müzik Ritüeli”ni başlattı. Bu ritüelle, Antakya’ da yaşayan semavi dinlerin ezgilerini çok sesli koro ve orkestra ile hala seslendirmeye devam etmektedirler. 2000 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Halk Bilimleri Topluluğunu kurarak Türk Halk Müziği, Halk Oyunları, Modern Dans, Rock Müzik Topluluklarını oluşturdu. Bu topluluklarla Suriye, Bulgaristan, Almanya ve yurt içindeki birçok festival ve yarışmalara katıldılar.

2010 yılında “Antakya Polifonik Korosu"nu kurdu. Müzik öğretmenleri, öğrenciler ve çeşitli meslek dallarında çalışan kişilerden oluşan bu koro, kentin yaşantısına çok sesli vokal müzik geleneğini yerleştirmeyi amaçlayarak çalışmalarına devam etmektedir. 2011 yılında Antakya ve 2012 yılında ise Samandağ Çocuk Korolarını da kurarak Antakya’daki çok sesli koro kültürünü tabandan tavana kadar sevdirerek yaymayı misyon edinmiştir. 2015 Yılı Kasım ayında Antakya Polifonik Korolar Derneği’ni (APKORD) kurarak başkanlığını üstlendi. Bugün dernek çatısı altında Çocuk, Regularis-Gençlik ve Oda Korosu olmak üzere 3 koro çalışmalarına devam etmektedir. 2019 Yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuvarı Çoksesli Korosu'nu kurarak çalıştırdığı koro sayısı 4'e yükseltmiştir.

16-Natalia SOVUKSU-Foto.jpg

Natalia SOVUKSU - Antakya/HATAY

.

Kişinev/Moldova doğumlu. Müzik yeteneği ailesi ve çevresi tarafından erken yaşta fark edilince ilköğretime 1978 yılında kabul edildiği Devlet Güzel Sanatlar Okulu Piyano Bölümünde başladı. 

 

İlk piyano derslerini Olga Tikiach’tan aldı. Okul döneminde çeşitli piyano yarışmalarında dereceler elde ederek öne çıkan Natalia, bu arada katıldığı sınıflar arası yarışmada küçük yaşına rağmen başarıyla yorumladığı Bach ve Tchaikovsky eserleriyle ‘En İyi Yorumcu’ mansiyonunu almaya lâyık görüldü. 

 

Aralıksız devam eden müzik eğitimi, Moldova Güzel Sanatlar Akademisi Müzik Pedagojisi Uzmanlığı Bölümünde Doç.Dr.Tamara Kotova'dan piyano, Devlet Sanatçısı Oksana Filip'ten çoksesli koro eğitimi ve yönetimi ile Moldova Devlet Sanatçısı ve Kompozitör Prof. Dr. Teodeor Zguryanu'dan aldığı armoni ve şan dersleriyle devam etti. Akademiyi tamamladığı yıl düzenlenen Mezuniyet Konserinde dünyaca ünlü Renaissance Korosu'na şeflik etti. 

Natalia Sovuksu 2000 yılında Antakya/Hatay’a yerleşti. Klasik Müzik alanındaki birikimini piyano eğitimi vererek değerlendirmeye başladı. 

 

Sovuksu, piyano eğitimi verdiği öğrencilerden istekli olanları bir yandan da ABRSM sınavlarına yönlendirdi. 2018’de diğer meslektaşları ile birlikte sınava hazırladıkları piyano, keman ve gitar öğrencileri bulunmaktadır. 

 

2015 yılında Antakya Polifonik Korolar Derneği’nde kurucuları arasında yer almaktadır. Dernek çatısı altında; Şef Sezgin Suna yönetiminde 2010 yılından bu yana çalışan Antakya Çocuk Korosu, ardından Antakya Polifonik Koro ve Antakya Oda Korosu yer almaktadır. Natalia Sovuksu bu koroların hem koristi, hem şefi hem de piyano eşlikçisidir. Ayrıca, Doğa Kreş kurumsal kimliği altında etkinlikler yapan Minikler Korosu’nun da şefidir. 

 

Natalia Sovuksu, Sezgin Suna ile birlikte 2017 yılında yeni bir açılımla çocuk korosunda yetişmiş, erişkinlerden oluşan koristlerle Regularis Koro’sunu kurdu. Koristlerin "REGULARİS" adını verdikleri bu koro dans ve müziği birleştirerek şarkı söylemeyi amaçlamaktadır. Antakya Polifonik Korolar Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de sürdüren Sovuksu, Sezgin Suna ile birlikte her 3 koronun çalışma, repertuvar, konser gibi tüm sorumluluklarını birlikte üstlenerek Antakya'da çalışmalarına devam etmektedir.

Oğuz ÜNLÜ - MARDİN

Koro kültürü içerisinde bu sürece tekrardan dahil olduğum için çok mutluyum. Edineceğimiz bilgileri buradaki hayalimi gerçekleştirmek ve Midyat’ın gerçek mirasını canlandırmak için bu projede yer almak istiyorum.

oğuz ünlü.jpg

1989 yılında Antalya' da doğdu. Müzik hayatına ilkokul 2. sınıfta Faize Tügen şefliğindeki okul korosunda başladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı başarıyla bitirdi. Üniversitedeyken Nilgün Akkerman, Mehlika Karadeniz, Cumhur Böler ve Caner Akgün ile çalıştı. 

 

Konservatuvar yıllarında “Die Fladermaus” ve “Czardas Furstin” operetlerinde, okul korosuyla ve birçok sanatçıyla konserlerde sahne aldı. 

 

2016 yılından beri Mardin'in Midyat ilçesinde Vali Kemal Nehrozoğlu Ortaokulu’nda müzik öğretmenliği görevine devam etmektedir.

ayberk.jpg

Ayberk Oğul Konca - İSTANBUL

.

2000 yılında Bursa’da doğdu. Müzik eğitimine 2014 yılında Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı. 2017-2018 eğitim yılında okulundan dereceyle mezun oldu ve aynı yıl Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Teorisi bölümünü dereceyle kazandı. 

 

Cemi’i Can Deliorman ve İnci Özdil gibi isimlerle çalışma ve prova gözlemciliği yapma fırsatı buldu. 3. ve 4. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı kapsamında Lorenzo Donati, Ragnar Rasmussen, Burak Onur Erdem ile çalıştı ve Devlet Çoksesli Korosunu yönetme fırsatı buldu. DMD Gençlik Korosu’nda 2 yıl yardımcı şeflik yaptı. 2019 yılında Fransa’nın Vaison-la Romaine şehrinde Choralies’in düzenlediği workshopta Jan Schumacher ile Brahms’ın Ein Deutsches Requiem eserini çalıştı.

 

Lise eğitimi boyunca 2015 yılında Avrupa Gençlik Korosu ve 2016 yılında Balkan Orkestrası başta olmak üzere birçok yurt içi ve yurt dışı konserde korist ve çellist olarak görev aldı. Atilla Çağdaş Değer şefliğinde MÜZED Muammer Sun Karma Korosu ve Yiğit Deniz şefliğinde Jazzberry Tunes’ta korist olarak görev aldı.


2019 yılında, Masis Aram Gözbek’in kurucusu ve sanat yönetmeni olduğu, MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi korolarında başladığı eğitmenliğinin ve koristliğinin yanı sıra Kültürlerin Sesi projesi kapsamında İstanbul’da kurulan Ladino Koronun şefliğini sürdürmektedir.

Ceren Aytaç - Tunceli
Emel Funda Adalı - Mardin
Sevil Tezel - Çanakkale
Serdar Albayrak - Rize
Gizem Bayraktaroğlu - Rize
Sezgin Suna - Hatay
Natalia Sovuksu - Hatay
Ayberk Oğul Konca - İstanbul
bottom of page